Ապրիլի 1-ին Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկեց ԱԺ պատգամավորներ Արման Բաբաջանյանի, Սերգեյ Բագրատյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Համազասպ Դանիելյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրեց, որ պատգամավորների կողմից գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել: Օրինագիծը լրամշակվել է իր առաջարկով:  Հանվել են բոլոր այն փոփոխությունների առաջարկները, որոնք վերաբերում էին համավարակի ժամանակ ընտրությունների անցկացմանը: Պատգամավորը նշեց, որ եղել են նաեւ տեխնիկական շտկումներ:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում են փոփոխություններ, որոնցով երաշխավորվում է համամասնական ընտրակարգի բարեփոխումը եւ վերացվում է տարածքային ընտրական ցուցակների միջոցով ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը հարակից զեկուցմամբ ներկայացրեց Արուսյակ Ջուլհակյանը: Պատգամավորը կոչ արեց կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը, ներկայացնելով Կառավարության դիրքորոշումը, ընդգծեց, որ օրինագիծը բավարար չափով մասնագիտական քննարկում է անցել:
Խորհրդարանը 82 կողմ ձայնով երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունեց ««Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Սպառելով օրակարգը՝ խորհրդարանն ավարտեց արտահերթ նիստի աշխատանքը:
Պատգամավորների ելույթները Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին վերաբերող նախագծի՝ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ:

On April 1, the NA Standing Committee debated in the second reading the draft law on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law on the RA Electoral Code for completely passing the draft law, authored by the NA deputies Arman Babajanyan, Sergey Bagratyan, Vahagn Hovakimyan and Hamazasp Danielyan.
The key rapporteur Vahagn Hovakimyan informed that written proposals were not presented by the deputies. The draft law was revised by his recommendation. All the amendments to those recommendations which referred to holding elections during the pandemic were removed. The deputy noted that there were also technical rectifications.
Amendments are proposed by the draft law, by which the reform of the proportional electoral system is guaranteed and the opportunity of holding elections by the territorial electoral rolls is abolished.
Arusyak Julhakyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on the State and Legal Affairs by co-report. The deputy called on to vote for the bill.
The RA Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan, presenting the position of the Government, underlined that the bill was undergone enough professional discussion.
The Parliament completely passed the draft law in the second reading on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law on the Electoral Code of the Republic of Armenia by 8 2 votes .